Тепло сонця - для нашого побуту
Перспективним джерелом тепла в Україні, передусім для потреб гарячого водопостачання, є енергія сонця. Рівень інсоляції по різних регіонах країни становить від 3,8 ГДж/м2 на заході до 4,99 ГДж/м2 — на півдні за рік. Тому сонячну енергію можна ефективно використовувати в сонячних (соларних) установках для підігріву води на побутові потреби або для опалення, якщо вони співпрацюватимуть з котлом центрального опалення.
Сонячні установки для підігріву води є "екологічно вигідною" альтернативою традиційним системам, вони надійні й зручні в обслуговуванні, а головне — дають можливість заощаджувати традиційні енергоресурси і, відповідно, кошти. Так, на підігріві води можна зекономити до 50-60% за рік, а в літні місяці економія може сягати до 85-90%. Основою сонячної установки є сонячні колектори (батареї), одним з постачальників яких є фірма "МК". Одна з перспективних розробок "МК", що користується попитом серед прогресивних користувачів, — вакуумний трубчастий сонячний колектор. Він має вигляд панелі, на котрій розміщені трубки Девара. Це двостінні скляні трубки (одна в одній), у просторі між якими — вакуум. Внутрішня скляна трубка має селективну оболонку-поглинач. Тут акумулюється теплова енергія. Теплоносій — незамерзаюча рідина на основі гліколю (витримує до -40°С). Ним заповнений перший контур соларної установки, який з'єднує сонячну батарею з водяним теплообмінником у випадку, коли температура води в ємності стає нижчою від температури елемента живлення. Основні технічні характеристики колектора:
Такий тип колектора забезпечує приблизно 60% потреб індивідуального будинку в теплій воді, що складає в середньому 150 л води температурою 45-50°С за добу. Сонячні колектори можна встановлювати на даху будинку, на стіні, а також на поверхні землі, — бажано в південному напрямку з кутом нахилу 45°. До складу соларної установки входять також: теплообмінник необхідного об'єму, помпова група, пульт управління, регулятор температури й елементи з'єднання. Щоб підвищити ефективність роботи установки, в теплообміннику застосовують електронагрівач, який додатково підігріває воду в зимовий сезон або в холодну чи хмарну погоду.
|